Autonomní nervový systém

From Deviopedie
Přejít na: navigace, hledání

Autonomní nervový systém (ANS) nebo také vegetativní nervový systém je tvořen dvěmi oddíly: sympatikem a parasympatikem. Činnost ANS nelze v běžném životě ovlivnit vůlí. Oba systémy spolu ve zdravém těle spolupracují.

Sympatikus je systém thorako-lumbální, odstup sympatických nervů se tedy děje v hrudní a bederní části páteře. Jako neurotransmiter zde funguje acetylcholin a noradrenalin. Do fungování těla je více zapojen při svalové práci, chladu, stresu a nemoci. Obecně působí na celé tělo povzbudivě (zrychluje tepovou frekvenci a tlumí prokrvení trávicích orgánů), kromě toho způsobuje u muže ejakulaci

Parasympatikus je systém kranio-sakrální, odstup nervů je v oblasti hlavy (hlavové nervy, např. n. vagus - bloudiví nerv) a s křížové oblasti páteře. Neurotransmiterem je acetylcholin. Do fungování těla se více zapojuje ve spánku, při trávení a zotavování se po tělesné námaze. Obecně působí na celé tělo tlumivě (tlumí tepovou frekvenci, zvyšuje prokrevní trávicích orgánů), u muže vyvolává erekci penisu, u ženy erekci klitorisu.