ELEFERNO - při životě udržovaná verze

Web pro ty, kterým je život příliš těsný

Přípondělníky

Život bez paliva by byl hodně těžký. Vzpomeňme strádání Mamutíkovy tlupy, přišedší nepozorností Sovovou o oheň a následně nucené pojídat lumíky, losy a mamutí stejky syrové, osolené jenom zbytky popela z nenávratně ztraceného ohně, o kose v jeskyni a chybějící ochraně proti šavlozubým tygrům nemluvě.

Číst dál: Přípondělník o palivu

Profesionály mám rád a mám je i v úctě. Je úžasně inspirující a poučné dívat se to, když někdo své práci rozumí, vykonává ji s chutí a s fortelem. A může se to týkat v podstatě libovolné činnosti, od pokládání zámkové dlažby po léčbu onkologických onemocnění. Práce profíkova je zaměřena na konečný výsledek, působí lehce, přirozeně, hravě. Naprostá většina profíků (a neznám jich zrovna málo) umí o své práci dlouho a barvitě povídat, a to takovým způsobem, že posluchač má pocit naprostého pochopení.

Číst dál: Přípondělník o profících

Dálnice je v pojetí úchylově něco výrazně funkcionálnějšího, než dva či tři pruhy asfaltobetonu, spojující místo A s místem B a sloužící k rychlému (v lépe dopravně infrastrukturovaných zemích, než je ta naše) přesunu mezi těmito místy. Doložím.

Číst dál: Přípondělník o dálnicích

Nic takového ve světě neexistuje. Opravdu ne. Vedle kontaktních čoček, plynové chromatografie a kostky cukru jsou obložené chlebíčky další věcí, kterou Češi obohatili svět. Veškeré kanapki, mezes, tapas či buterbrody se ve srovnání s bohatě obloženým chlebíčkem mohou jít klouzat.

Číst dál: Přípondělník o chlebíčcích

Ve druhé čtvrtině třináctého století, přesně v roce 1225 se na sicilském hradu Roccasecca narodil jeden z nejvýznamnějších myslitelů křesťanského světa,  Thomas Aguinais, zvaný doctor angelicus, doctor universalis, doctor communis. Česky Tomáš Akvinský, roku 1323 svatořečený, žák Alberta Magna a jedna z největších teologických autorit katolické církve. Vynikající  scholastik a všestranně zajímavá osobnost. A jeden z autorů, jimž je připisována deklarace dělání dobra (bonum agere) jakožto jedné ze základních ctností. Doctor universalis promine, že jsem pro potřeby tohoto přípondělníku užil triviální formy dělat namísto formálně správnějšího konat.

Číst dál: Přípondělník o ohebnosti češtiny

Na této tezi postávalo celé jedno učení. Postávalo a při dotazu na praktický příklad ze života rozpačitě přešlapovalo z nohy na nohu a cosi nepříliš srozumitelně mumlalo.  

Číst dál: Přípondělník o přechodu kvantity v kvalitu

V místech, kde jsem se narodil a kde do dneška žijí Renatini rodiče se děti prý rodí s lyžičkama na nohách. To už si nepamatuju, pamatuju ale na tu ohromnou radost, když někdy koncem listopadu začínal padat sníh. Ještě mokrý, na nevymrzlý podklad, ze kterého koukaly zbytky neposečené otavy, krtince a sem tam chumáč koňského šťovíku nebo lupiny, kterých jsou západní Krkonoše plné. Lyže na tom notně drhly a nechávaly vydřené stopy, ale NAPADL SNÍH. Ty lyže měly na sobě nejdřív botičku pro capky, následně pak Hutfieldovo pero, do kterého se upínaly šílené gumové lyžáčky dvou výkalistě hnědých odstínů se zubcem na patě, aby pero neklouzalo, pak první kožené lyžáky s dvojím šněrováním z Botasu s patním zářezem pro pérový napínač Massag. Ten první byl klasický, klapací dopředu, pak jsem si - už za vlastní peníze - pořídil bezpečnostní s reverzovanou pákou s pojistným háčkem a slovenskou kopii špičky Dachstein, se kterou jsem se něco natrápil a záviděl těm, co měli otočnou špičku od Markeru. Následovaly první pětipřezkové přezkáče, taky Botasky a pětsetšedesátka Tyrolie, která mi vydržela na fišerkách kameňačkách do dneška (yuppík v roláku, džínách a prastarých lyžácích s PĚTI přezkami na prastarých neidentifikovatelných lyžích občas ještě bývá k vidění a budí smíšené pocity u mláďátek na posledních módních výkřicích carvingových nesmyslností) a po nich řada bot, lyží a vázání, které v paměti nezanechaly výraznější stopu. Jednou tou fišerkou dostala svého času Renča na prdel a obě dohromady jsem při jiné příležitosti používal jako improvizovaný vázací kříž. Dneska už jsou vypráskané, až běda, na libovolné muldě špičky drnčí, jak řehtačka, ale na boulích a na klasický slalom není lepších lyží.

Číst dál: Přípondělník o lyžích a sněhu

Klopný obvod, řeklo by se...

Tedy, řeknou si to osoby,  kterým alespoň základní penzum znalostí elektroniky spojí tento pojem s Teslou Rožnov a obvody jako MH7472, případně MH7474. Databázisté si vzpomenou spíše na události, spouštějící uložené procedury a mnozí další přenesou své myšlenky pod sako, případně do kufříku, kde zajištěn (jak alespoň doufám) odpočívá argument s krátkou hlavní. 

Číst dál: Přípondělník o triggerech

Vánoce nemusím. Nemusím davy psychujících lidí, s nepřítomným výrazem v očích zaplňujících nákupní centra a nehledě  na krizi tlačících obří koše, po okraj zarovnané jídlem, oblečením, kosmetikou či sportovními potřebami. Nemusím ani všudypřítomné a jen málokdy alespoň trochu vkusné reklamy, pokoušející se mi vnutit výrobky A, B, C, U a FŇ, s nimiž se můj život stane o 27.3% plnohodnotnější a péro o 12.5 centimetru delší.  Nemusím, popravdě řečeno, ani ony "tradiční" vánoční zvyklosti a onu "vánoční atmosféru", kterou se už drahnou dobu pokouší vsugerovat lidem liftované ksichty, promlouvající ze skleněného cecku.

K  těmhle vánocům by mi stačilo, kdyby už konečně někdo vymyslel fungující lék na zhoubné bujení.

Byliny jsou - pokud si to od pánů profesorů Zajíce a Ducháče (a pana učitele Zuzánka) pamatuji správně - rostliny s dužnatým stonkem. Biologie rostlin mne, pravda, nikdy nebavila tolik, jako biologie živočichů, přesněji řečeno, biologie vyšších savců, řečeno ještě přesněji biologie ženských, něco málo ale v hlavě zůstalo. A to zejména díky kantorskému umu výše jmenovaných, kteří mi, doufám, prominou to, že jsem jejich tituly ozdobená jména protáhnul úchylným serverem.

Číst dál: Přípondělník o bylinách

Dlouhovlásky jsou krásné. Fakt. Pár jsem jich v životě poznal, dvě mám doma prakticky natrvalo a o pár dalších se zmíním. Z původně velmi pragmatické záležitosti, určené k halení mláďat před zimou dokázaly ženské udělat něco, co chlapům bere dech a vytahuje kalhoty v rozkroku.

Číst dál: Přípondělník o dlouhovláskách

Přípondělníky o koťatech na tomto webu bývají signované, ať už explicitně nebo stylem "modří vědí" a několika dalším to dojde. Tenhle signován není a pokud se koťata cítí oslovena, jde o věci obecnějšího rázu.

Číst dál: Přípondělník o koťatech II

Velký kus včerejška jsem ztrávil v místě, plném sedících lidí. Opravdu. Jedni se s nepřítomnými výrazy pohybovali ve vymezeném prostoru z místa na místo a v jejich otupělých očích nebyl k nalezení žádný výraz. Jiní naopak zmateně pobíhali bez zjevného cíle s nezdravým leskem v očích a manickou gestikulací. Pan Alighieri by zde patrně našel novou inspiraci ...

Číst dál: Přípondělník o šopingu

Zapochybujete-li v Norsku o existenci trollů, stane se vám během následujujících čtyřiadvaceti hodin něco velmi nepříjemného, obvykle s notnou dávkou černého humoru, který je tamním trollům vlastní. Zapochybujete-li o existenci trollů na českém internetu, zatrollují vám server. Fakt.

Číst dál: Přípondělník o trollech

Pošta

Nejsi přihlášen.

Kdo je online

Celkem přihlášeno: 609 uživatelů
No members online
Členů: 0 / Hostí: 609

Kalendář

únor 2019
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
04445474
Statistik created: 2019-02-16T13:28:05+01:00