ELEFERNO - při životě udržovaná verze

Web pro ty, kterým je život příliš těsný

Zajímavý nápad na elektrifikaci levného plastového specula se objevil na Smartstimu. Konstrukce je to poměrně jednoduchá a elegantní.

Základem je levné a snadno dostupné původně jednorázové spekulum z polykarbonátu či akrylálu. Plast je to poměrně houževnatý a příjemně technologický, tedy pokud nebereme v potaz jeho chuť k naprasknutí či stříbření při neurvalém zacházení. Pro výrobu hračky budeme kromě spekula potřebovat ještě materiál na elektrody (podle plánovaného počtu pólů), nějaké ty dráty a tafix místo té elektrikářské pásky, kterou použil autor :)

Jako vhodný materiál na elektrody bych viděl stříbrný, postříbřený nebo nerezový plech o tloušťce mezi 0,5 a 0,8 milimetrů. U nerezu je potřeba počítat s tím, že se na něj bude blbě pájet drát. Z plechu vykrojíme nebo vysekneme eliptické oválky, rozměry zvolíme podle spekula a zamýšlené proudové hustoty. Taky je potřeba brát do úvahy tuhost elektrody, větší se bude snáz prohýbat. Oválky si na vhodném trnu prohneme na křivost, o trošku větší než zakřivení čelisti spekula. Pokud budeme chtít využít i autorovo řešení s elektrodou na poševní vchod, bude potřeba udělat si z měkkého dřeva kopyto a polotovar elektrody podle něj vylisovat nebo ho vyklepat na kovadlince měděnou pěstí. 

Hlavní opruz je před námi - je potřeba připravit do specula díry pro elektrody. Pokud to má k něčemu vypadat, musí být obvod díry tak půl centimentru menší, než je elektroda a musí být sražený zevnitř tak, aby přechod pastu do elektrody byl co nejjemnější, ideálně nepatrný. Osobně bych asi obvod díry zhruba vyříznul kmitající pilkou, začistil, zkosil (už s kontrolou pomocí elektrody) a elektrodu bych pak finálně přilepil (podle plastu buď kyselinou octovou nebo acrifixem) nebo opatrně přitavil. Ještě před upevněním elektrody by bylo dobře připájet si k ní přívodní drát.

Zbývá zafixovat vodiče uvnitř spekula - autor použil černou elektrikářskou pásku, já bych to udělal tafixem. A to je vlastně všechno. Pokud se rozhodnete to zkusit, podělte se s námi o výsledek. A samozřejmě - hrajte si opatrně!

sgt

Pro komentování zde nemáte dostatečná práva

Pošta

Nejsi přihlášen.

Kdo je online

Celkem přihlášeno: 511 uživatelů
No members online
Členů: 0 / Hostí: 511

Kalendář

únor 2019
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
04446939
Statistik created: 2019-02-16T17:30:10+01:00